2024 жылдың 16 қаңтарында педагог-психолог 4 сынып оқушыларымен танымдық қабілеттерін дамыту бойынша тренинг элементтерімен сабақ өткізді.

21.01.2024

Жад – мидың ақпаратты сақтау және алу қабілеті. «Сақтау құрылғысы» адамға айналасындағы әлемді зерттеу және дамыту үшін қажет: өткен тәжірибені сақтау қазіргі уақытта шарлауға және болашақты болжауға көмектеседі.
Естеліктердің көмегімен біз өзімізді және өмір жолымызды танимыз, сонымен қатар әртүрлі тәжірибелерді бастан кешіреміз. Есте сақтау және дамыту жолдары
Бастау үшін жеткілікті ұйықтаңыз. Ұйқы когнитивтік қабілеттерге тікелей байланысты. Мидың жеткілікті тынығуы болған кезде оның жұмыс істеуі, соның ішінде есте сақтау оңайырақ. Спортпен айналысуды ұмытпаңыз. Спортзалда сағаттап отырудың қажеті жоқ. Зерттеулер көрсеткендей, тіпті қысқа жаттығулар мен жеңіл жаттығулар есте сақтау қызметін жақсартады. Мысалы, таңертеңгі жаттығулар қолайлы.

Миды да үнемі жаттықтыру керек. Оқу, жазу, басқатырғыштар, викториналар, квесттер, кроссвордтар - психикалық процестерді қамтитын кез келген әрекеттер мен ойындар пайдалы болады.
Сондай-ақ, жазыңыз. Жазу есте сақтауға көмектеседі, өйткені адам материалмен тереңірек әрекеттеседі және ақпаратты мұқият өңдейді. Бір уақытта дерексіз нәрсе туралы жазу және ойлау қиын. Сондай-ақ, жазу кезінде ақпарат бөліктерге (сөйлемдерге, абзацтарға) өңделеді және біз әр фрагментке үңіліп үлгере отырып, ақпарат массивін біртіндеп игереміз.

Дауыстап оқу да есте сақтау қабілетін арттырады. Ол бірден екі есте сақтау компонентін қамтиды: қозғалыс (сөйлеу) әрекеті және есту арқылы қабылдау. Бұл комбинация үнсіз оқудан немесе басқа біреудің сөзін тыңдаудан гөрі есте сақтауда тиімдірек екенін дәлелдейді.
Ғалымдар есте сақтаудың есте сақтау үшін пайдалы екенін де анықтады. Адам өзіне қажет фрагменттерге қаншалықты жиі жүгінсе, соғұрлым олар күшейе түседі. Қайталанатын сұрау ақпаратты кодтауға жауап беретін нейрондық желілерді күшейтеді. Ал бұл ұзақ мерзімді перспективада есте сақтауды жеңілдетеді.