Темекі түтінінің балаға әсер ету ерекшеліктері

08.02.2024

Темекі түтінінен қорғансыз балалар өмірінің алғашқы жылдарында дұрыс емес мінез-құлық танытады.
Темекі шегетін ана баланың дамуының тежелуі, гиперактивтілігі, зейінінің бұзылуы, оқудағы қиындықтары және баланың құрдастарымен нашар қарым-қатынасы үшін өзін кінәлауы керек. Бұл ауытқулар әдетте үш жаста байқалады.
Есіңізде болсын: темекі - жаппай қырып-жоятын қару.
Сіз темекі шегетін болсаңыз немесе айналаңызда темекі шегетін адамдармен қоршалған болсаңыз, сіз өзіңізді, отбасыңызды және қасыңызда болу жолы болмағандардың барлығын өлтіресіз.
Бұл сіздің бақытсыздығыңыз, ол үшін сіз ғана емес, балаларыңыз да төлейтін болады.

Бір қарапайым сұраққа жауап беріңіз: сіз балаңызды қауіп-қатерге ұшыратып, оған әртүрлі ауруларды тудырғыңыз келе ме? Жоқ? Содан кейін мәселені шешудің өте қарапайым нұсқасы бар - темекі шегуді тастап, түтінсіз аймақ құру.

Балалардың темекіге тәуелділіктен, сондай-ақ туылғанға дейін баланың денсаулығына зиян келтіретін ересектердің темекі шегуінің зардаптарынан қорғауға абсолютті құқығы бар.
Ересектердің темекі шегуінің бала денсаулығына әсері үш негізгі бағытта жүреді:
• ананың темекі шегуі арқылы ерте жаста;
• темекі түтінін мәжбүрлеп ингаляциялау немесе пассивті темекі шегу арқылы;
• темекі шегетін ата-аналарды үлгі ету арқылы.
Бала енді ғана құрсақ көтерген, әлі дүниеге келмеген, ал анасы, әкесі, көшеде өтіп бара жатқан адамдар қазірдің өзінде оның өмірі мен тіршілігіне қауіп төндіреді.
Ал егер темекі шегетін ересек адамның темекі шегуді немесе тартпауды таңдау мүмкіндігі болса, онда бала мәжбүрлі темекі шегу жағдайынан аулақ бола алмайды, ол өз денсаулығына қолайлы атмосферада болу құқығынан айырылады.
Темекі түтінінің құрамында тітіркендіргіш және улы әсер ететін әртүрлі химиялық қосылыстардың үлкен саны бар. Оның құрамында 4000-ға жуық белгілі химиялық заттар бар. Олардың кем дегенде 250-і денсаулыққа зиянын тигізсе, 50-ден астамы адамда қатерлі ісік ауруын тудырады.
Желдеткіш те, сүзгілер де, тіпті бірге алынса да, темекі түтінінің әсерін рұқсат етілген деңгейге дейін төмендете алмайды. Тек 100% түтінсіз аймақтар сенімді қорғанысты қамтамасыз ете алады.
Түтіндік бөлмеде жатқан кішкентай балалар нашар ұйықтайды, тәбеті төмендейді, ішек аурулары жиі дамиды. Балалар физикалық және психикалық дамуы жағынан құрдастарынан артта қалады.
Темекі түтіні әсіресе сәбилердің денсаулығына зиянды. Ұйқысы бұзылады, тәбеті төмендейді, ас қорыту мүшелерінің жұмысы бұзылады. Түтіндік бөлмелерде тұратын балалар тыныс алу органдарының ауруларымен жиі және ұзақ зардап шегеді. Темекі шегетін ата-аналардың балаларында өмірдің бірінші жылында бронхит пен пневмония жиілігі артады.
Ата-аналардың темекі шегуі балаларда аллергия тудырады. Сонымен қатар, темекі түтіні мұрын және тыныс алу жолдарын тітіркендіреді, мұрыннан жиі су ағып, тыныс алуды қиындатады, сондай-ақ тыныс алу жолдарының ісінуін тудырады.
Ата-анасы темекі шегетін, жүйке ауруы, есте сақтау қабілеті нашар, оқу үлгерімі нашар бастауыш сынып оқушыларының арасында 3 есе жиі кездеседі.
Балалар, тіпті үнемі түтіндік бөлмеде болатындар да физикалық және психикалық дамудан айтарлықтай артта қалады. Олар көп ұзамай тітіркенеді, олардың иммунитеті төмендейді, белгілі бір интеллектуалды тежелу пайда болады, жалпы физикалық көрсеткіштер нашарлайды.
Темекі түтінінің әсерінен дамитын аурулардың ауырлығы бала неғұрлым жас болса, соғұрлым жоғары болады. Сонымен қатар, дәрігерлер темекі түтінінің балаға келтіретін зиянының көпшілігі бірнеше онжылдықтардан кейін ғана пайда болатынына назар аударады.