Қысқа мерзімді жоспар.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
12 бөлімҰлы дала табиғаты
|
Мектеп: Зеренді ауданы Приречный орта мектебі |
||
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Сураухан Г |
||
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Алтынемел» ұлттық саябағында |
||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.Т2. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау 5.А6. Тірек сөздерді дұрыс қолданып, иллюстрацияларды сипаттау 5Ж3.Жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу |
||
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну. Нақты ақпараттарды анықтау Оқушылардың көпшілігі: Тірек сөздер арқылы болжау Кейбір оқушылар: Бейнелеу құралдары арқылы иллюцияларды сипаттау. |
||
Бағалау критерийі Ойлау дағдыларының деңгейі білу және түсіну |
Білім алушы:Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжай алады Білім алушы: Суреттерді сипаттауда тірек сөздерді орынды қолданады Білім алушы: Жазбаша мәтін құрастыруда берілген бейнелеу құаралдарын дұрыс қолданады |
||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Жаңа сөздерді қолдана отрып, суретті бейнелейді, «Алтынемел» ұлтық саябағы туралы жазбаша мәтін құрастырады Пәнге қатысты сөздік қормен терминдер: ұлттық қорық, үңгірлер, жер көлемі, мекендейді, қорықшы Диалог құруға /шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Алтынемел» қорығы, «Табиғат ғажайыптары», «Әнші құм» |
||
Құндылықтарға баулу |
Табиғатты қорғау, табиғатты сүю. |
||
Пәнаралық байланыс |
«Жаратылыстану», «Қазақстан тарихы» |
||
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қазақстандағы ұлттар мен ұлыстардың мәдениеті және татулығы туралы біледі, сұрақтарға жауап бере алды. |
||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
10 минут
|
Ширату жаттығуы
Психологиялық ахуал Шаттық шеңбері «Ыстық алақан» Топқа бөлу Суреттер құрастыру арқылы топқа бөлем (ағаштың, таудың, аңның)
Үй тапсырмасын тексеру «Шыңға көтерілу» сұрақтар арқылы сұраймын.
Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін «Алтынемел» туралы бейнежазбаны көрсетемін. Бейне жазба бойынша сұрақтар қоямын.
Ашық сұрақтар: -Балалар осы бейнежазбаны көргенде қандай сезімде болдыңдар? - Бұл бейнежазбадан нелерді байқадыңдар? -Қалай ойлайсыздар, бүгінгі біздің сабағымыздың мақсаты қандай? (оқушылардың ойы тыңдалады) Бүгінгі сабағымыздың мақсатына жету үшін менің қолымда бес билет бар тапсырма орындау барысында беріледі.
Сөздік жұмысы Жаңа сөздермен танысады. Сөздік жұмысын жүргізу кезінде осы әдісті пайдаландым бүл әдіс оқушылардын сөздік қорын байытуға өте тиімді.
Айтылым Жазылым Сөзжұмбақты шеш. Қандай сөз жасырынған? Сол сөзді жаз. Атау септігі.. Ілік септігі... Барыс септігі... Табыс септігі... Жатыс септігі... Шығыс септігі .. Көмектес септігі..
Дескриптор Білім алушы -жасырынған сөзді табады; -Анықталған сөз негізінде мәтіннің тақырыбын болжайды. КБ билеттер арқылы. |
суреттер
Интерактивтітақта
«Алтынемел» саябағы туралы бейнежазба ,,«
Кестені толтыру
Сөзжұмбақ, Суреттер Оқулықпен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
25 минут
|
Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен жұмыс мәтінді оқиды оқығандар бойынша сұрақтарға жауап береді «Алтынемел»-Алматы обылысының Кербұлақ ауданында 1966 жылы ашған Ұлттық саябақ. Ол Іле өзенінің солтүстігінде орналасқан. Жер көлемі 460мың гектар. Оның құрамына Үлкен Қалқан, Кіші Қалқан тауларының қасында орналасқан табиғи ескерткішінің бірі- «Әнші құм» кіреді. Мұндай «Әнші құм» табиғатта өте аз кездеседі. «Алтынемел» саябағы археологиялық ескерткіштерге бай. Онда түрлі-түрлі көне суреттер салынған тастармен үлкен-үлкен үңгірлер көп. «Алтынемел» ұлттық табиғи саябағында 1800-ге жуық өсімдік түрлері, 56-ға жуық жануар түрлері, балықтар, құстар бар. Олардың көбі Қазақстанның қызыл кітабына кірген. Айналада биік-биік ағаштар, өзен- көлдер мол. Олар жан-жақтан келген туристерге жақсы әсер береді. Саябақта 17 қорықшы бекеті мен 3 туристік бағыт жумыс стейді.
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді.
ҚБ билет арқылы бағалау
|
Сұрақтар |
|||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті «Ақ бұлақ»
|
«Ақ бұлақ» видео ролик
|
||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс билет беріп отыру
КБ билеттермен бағаланады |
Суреттер Тірек сөздер |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Қорытындылау. Дара диаграмманы толтыру.
|
Бабл-габл әдістер |
|||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия: «+ - ?» әдісі бойынша кері байланыс Саябақ сөзін жазып қоямын. Оқушылар қолдарындағы топқа бөлінген суреттердің ортасына бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді жазып, саябаққа іледі. Өздерің құрған саябаққа кіретін билет кімде бар екен қолдарыңды көтеріңдерші барлық оқушыларда билет болады Міне, бүгінгі сабағымыздың мақасатына жеттік .
Үй тапсырмасы: Мәтінді мазмұндап келу. |
Билетер |
|||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||
. |
|
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||
/public/files/2020/11/9/091120_204448_prezentaciya-k-uroku.pptx